Uztura padomi

Paskatoties pa darba vai skolas kabineta logu, ieskatoties kalendārā un pēc savām emocionālajām un fiziskajām sajūtām manām un redzam, ka tuvojas ziema ar tai raksturīgu aukstumu, retākām fiziskām aktivitātēm, sātīgāku ēdienu, kā arī svētku laiku ar bagātīgi klātiem galdiem – tas viss atstāj iespaidu uz mūsu organismu.

Daži svarīgi uztura padomi, ko sagatavojusi uztura speciāliste Inga Pūce, jo ikviens no mums vēlas būt vesels un starojošs.

1. Ņem palīgā minerālvielām bagātus dārzeņus.

Uzturā lieto minerālvielām bagātus produktus, piemēram, dārzeņus – īpaši tumši zaļās krāsas. Izmanto sakņaugus (burkānus, kāļus, bietes), bet labāk tos termiski apstrādā, jo, ja gremošanas sistēma ir novājināta, svaigi sakņaugi tai var būt grūtāk sagremojami. Pašlaik moderni ir gatavot dažādus zaļos kokteiļus jeb tā sauktos „smūtijus”. Šeit tu vari brīvi improvizēt, apvienojot kokteilī garšaugus, dārzeņus, pievienot kefīru vai paniņas – tā būs uzturvielām bagāta maltīte, kā arī uzņemsi nepieciešamās minerālvielas.

2. Iesaisti ģimeni un draugus – diedzējiet graudus.

Kā atzīst uztura speciāliste, diedzēti graudi ir kā dzīvības buljons. Turklāt diedzēt mājās graudus ir gan vienkārši, gan aizraujoši, ja to dari kopā ar bērniem vai draugiem. Izvēlies kvalitatīvas sēklas, 100 gramus sēklu aplej ar aukstu ūdeni un paturi diennakti burciņā. Pēc tam noskalo tās: uzliec uz burciņas marli divās kārtās, apliec apkārt gumiju, uzlej ūdeni un caur marlīti nokās, lai nepaliek mitrums. Pēc tam burciņu ar sēklām turi vietā, kur daudz gaismas, un gaidi, kad sēkliņas uzdīgs. Diedzētos graudus izmanto gardām maltītēm – pie biezpiena, kefīra, uz maizes, salātos un citur pēc katra gaumes.

3. Kļavu un bērzu sulu laiks.

Pavasaris ir unikāls ar to, ka mums ir iespēja uzņemt vērtīgas minerālvielas no dabas – ar kļavu un bērzu sulām. Īpaši bērzu sulas ir minerālvielām bagātas, tāpēc lieto tās, cik vien daudz vari, un skalo organismu. Sulas gan vēlamas lietot svaigā veidā, ne skābētas.

4. Ūdens – dzīvības avots.

Lieto daudz ūdens – 30 ml uz 1 kg svara, tātad, ja tu sver 70 kg, tad dienas laikā tev jāuzņem aptuveni 2 litri ūdens. Turklāt ieteicams lietot siltu, nevis aukstu ūdeni. Uzvāri ūdeni un pēc tam atdzesē līdz vajadzīgajai temperatūrai.

5. Ēd siltu ēdienu.

Ziemas periodā ir ierasts lietot uzturā vairāk siltu ēdienu, tāpēc pavasarī nešokē savu organismu un ļauj tam pielāgoties jaunajiem apstākļiem pamazām – turpini uzturā lietot siltu ēdienu, piemēram, zupas, biezputras, sautējumus utt.

Vēl daži uztura padomi. Uztura speciālisti aicina ikvienu veltīt laiku organisma attīrīšanai un sava vēdera un citu orgānu labsajūtas veicināšanai, lai mums būtu laba veselība un priecīgs prāts! Tāpat neaizmirstam par Uztura speciāliste aicina ikvienu veltīt laiku organisma labsajūtas veicināšanai, lai mums būtu laba veselība un priecīgs prāts! Tāpat neaizmirstam par fiziskām aktivitātēm – dodamies dabā ar ģimeni, izvedam pastaigā suni, ceļu uz darbu vai skolu mērojam kājām, izbraucam ar velosipēdu. Ja reizi nedēļā nostaigāsi 5 km – arī tas nāks par labu!

Vairāk par vēdera veselību