Kā ikdienas steigā nenodarīt pāri savam vēderam
Mūsu ikdienu veido dažādi pienākumi un darbi, kas rada stresu un arī ietekmē mūsu ēšanas paradumus. Laika trūkuma dēļ vai stresa iespaidā sākam ieturēt neregulāras un bieži vien neveselīgas maltītes.
Nereti pavisam aizmirstam par veselīgu ēšanu – uzturvielām bagātām brokastīm, nelielām porcijām, un vakariņas bieži ir vienīgā maltīte, kad mēģinām apēst visu dienas devu.
Nav brīnums, ka pēc neilga laika piemeklē nelāga pašsajūta un sāp vēders. Izmēģini 7 vienkāršus ieteikumus, ko ņemt vērā ikdienā, lai palīdzētu savam vēderam un tā labsajūtai.
1. Pievērs uzmanību saviem uztura ieradumiem.
Vispirms, lai saprastu, ko mainīt savos uztura ieradumos, paskaties, ko tu apēd dienas laikā, cikos tu ēd un cik daudz. Trīs dienas pieraksti pilnīgi visu, ko esi ēdis un dzēris dienas laikā. Pēc tam vispirms, lai saprastu, ko mainīt savos uztura ieradumos, paskaties, ko tu apēd dienas laikā, cikos tu ēd un cik daudz. Trīs dienas pieraksti pilnīgi visu, ko esi ēdis un dzēris dienas laikā. Pēc tam pats izvērtē – varbūt tev ir tikai viena ēdienreize dienā, un tā ir pirms miega? Varbūt tu aizraujies ar neveselīgiem našķiem starp ēdienreizēm? Varbūt dienas laikā izdzer trīs krūzītes kafijas, bet tīru ūdeni faktiski nedzer? Pavēro savu dienas uzturu no malas vai pat iedod to apskatīt kādam tuvam draugam vai ģimenes loceklim. Izvērtē savu uzturu un, ja tas neatbilst veselīga uztura principiem, mēģini ieviest kaut nelielas, tomēr veselībai noderīgas izmaiņas.
2. Atvēli laiku nelielām, bet veselīgām maltītēm.
Ņemot vērā ikdienas steigu un laika trūkumu, nereti nākas sev atzīt, ka ēdam nevis 4 – 5 reizes dienā mazas porcijas, kā tas būtu vēlams, bet cenšamies vakarā apēst to, ko dienas laikā neiespējām. Mēģini vienmēr ņemt līdzi uz darbu vai skolu veselīgus pārtikas produktus, lai izsalkuma brīžos tev pa rokai būtu kaut kas veselīgs – dārzeņi, rieksti, augļi, jogurts (labāk bez piedevām), vājpiena biezpiens u.tml. Neaizmirsti arī par brokastīm un kontrolē porcijas lielumu.Ņemot vērā ikdienas steigu un laika trūkumu, nereti nākas sev atzīt, ka ēdam nevis 4 – 5 reizes dienā mazas porcijas, kā tas būtu vēlams, bet cenšamies vakarā apēst to, ko dienas laikā neiespējām. Mēģini vienmēr ņemt līdzi uz darbu vai skolu veselīgus pārtikas produktus, lai izsalkuma brīžos tev pa rokai būtu kaut kas vērtīgs – dārzeņi, rieksti, augļi, jogurts (labāk bez piedevām), vājpiena biezpiens u.tml. Neaizmirsti arī par brokastīm un kontrolē porcijas lielumu.
3. Atgādini sev par ēdienreizēm.
Ja darbu dunā bieži aizmirsti, ka vajadzētu nedaudz apstāties un atvēlēt laiku ēdienreizei, tad no rīta, atnākot uz darbu, pielīmē pie datora monitora vai plānotājā krāsainu lapiņu ar atgādinājumu sev ieturēt nelielu ēdienreizi. Un brīdī, kad pamani šo zīmīti, nedaudz piebremzē darbus un atvēli laiku maltītei. Tavs vēders un gremošanas sistēma būs ļoti pateicīgi!
4. Atsakies no neveselīgiem dzērieniem.
Atceries, ka ūdens ir tavs sabiedrotais ceļā uz veselīgu dzīvesveidu. Mēģini ierobežot izdzertās kafijas daudzumu, ja tas ir vienīgais dzēriens ikdienā, kā arī dažādu saldinātu un gāzētu limonāžu patēriņu. Izvēlies zāļu, augļu vai zaļo tēju. Tomēr uzmanies ar saldinātāju, piemēram, cukura, pievienošanu tējai. Parūpējies, lai vienmēr tev līdzās būtu ūdens pudele. Ja neesi pārliecināts, vai dienas laikā izdzer pietiekami daudz ūdens – izmanto šo vienkāršo formulu: uz katru tava svara 1 kg tev jāizdzer 30 ml ūdens.
5. Kūciņas un šokolādes atstāj svētkiem.
Atceries, ja arī apēdīsi kādu saldumu vai kūciņu, tas nav liels ļaunums, bet atstāj šo našķošanos svētkiem, nevis ikdienai. Ja no saldumiem nespēj atteikties, ēd tos rīta pusē, kad organisms ogļhidrātus ātrāk pārstrādā un tajos esošais cukurs sniedz papildu enerģiju. Tomēr labāk centies izvēlēties veselīgus našķus – piena produktus (nesaldināts jogurts, piena kokteilis ar ogām), melno šokolādi, riekstus, augļus un ogas, veselīgus ogu un augļu kokteiļus u.c.
6. Neaizmisti kustēties – jo vairāk, jo labāk.
Pat ja tev ir sēdošs darbs vai lielāko dienas daļu pavadi mazkustīgi, mēģini ik pēc stundas nedaudz izkustēties – piecelies un pavingro, aizej ciemos pie kolēģiem uz citu kabinetu, izej laukā un pastaigā pāris kvartālus ap darba vietu, dodoties uz mājām ar sabiedrisko transportu, izkāp pāris pieturas iepriekš. Ja tev kādu apsvērumu dēļ nesanāk regulāri doties uz sporta zāli vai peldbaseinu, nesatraucies! Ir tik daudz iespēju kustēties brīvā dabā. Ja neesi gatavs radikāli mainīt savu ikdienu, sāc ar mazumiņu un maini savus paradumus arī attiecībā uz kustībām.
7. Palīdzi savai gremošanas sistēmai.
To tu vari darīt arī ar dažādiem aptiekās nopērkamiem līdzekļiem, kas palīdz tavam vēderam, kuņģim un gremošanas sistēmai kopumā justies labi. Šie līdzekļi būs labs palīgs brīžos, kad sāp vēders vai jūti diskomfortu, un ļaus tev ātrāk sāpes pārvarēt, lai savu prātu vari koncentrēt uz ikdienas gaitām un priecīgiem mirkļiem. Tikai neaizraujies un atceries arī par veselīgu, gremošanas sistēmai draudzīgu dzīvesveidu!
Par spīti ikdienas steigai, stresam un nebeidzamajiem pienākumiem, atrodi brīdi, lai ieklausītos savā organismā, un nedari tam pāri, bet tieši otrādi – palīdzi justies labi! Sāc ar maziem soļiem, tad nonāksi pie lieliem rezultātiem, un tavs organisms tev teiks – paldies!